Malo je mesta u Srbiji koja na tako malom prostoru imaju tako veliku istoriju. Ovde možete videti jednu od najlepših tvrđava naše zemlje, posetiti jedan od najznačajnijih manastira pravoslavlja, čuti neke od najkoloritnijih priča i legendi kraja, uživati u pogledu na Dunav dok vijuga kroz najdužu i najveću klisuru u Evropi… a sve to tek je deo onoga što možete doživeti ako ovog leta dođete u Golubac!
Najskuplja srpska srednjovekovna knjiga danas se uopšte ne nalazi u Srbiji. Nalazi se u Minhenu, a vekovima se čuvala u manastiru Privina Glava.
Berkasovo je najzapadniji manastir Fruške gore. Novijeg je datuma, a podignut je nad izvorom za koji vernici već vekovima veruju da je čudotvoran i za koji se vezuje jedna divna legenda.
Gde je grob Dragutina Matića, najpoznatijeg ratnika Srbije i čoveka čija fotografija iz Prvog svetskog rata je obišla svet? Verovali ili ne, o tome na internetu do sada uopšte nije bilo podataka, a lokaciju je znala samo šačica lokalaca. Otkrila sam je za vas!
Za razliku od većine fruškogorskih svetinja, koje već vekovima postoje i žive u skladu sa prirodom i u neodvojivom spoju sa njom, manastir Vavedenja Presvete Bogorodice nalazi se u centru grada! Ipak, ova neobična okolnost nikako nije umanjila njegovu vrednost. Naprotiv!
Inkvizicija je svuda bila surova i postala je sinonim za mučenje i okrutnost. Ipak, ono što se odvijalo u Španiji bilo je čist horor! Horor koji je skoro potpuno sam stvorio ovaj čovek!
Ovo je priča o ženi čija genijalnost je pobedila krute društvene norme, odbijanje sredine i neprijateljsko ponašanje kolega i dovela je i bukvalno do zvezda!
Kažu da je Herman Gering, kada je otkrio da je Vermerova slika koju je smatrao svojim najvećim blagom, zapravo FALSIFIKAT izgledao “kao da je prvi put otkrio da u svetu postoji zlo”. Ko je stajao iza ove obmane? Čovek po imenu Han van Megeren, bez sumnje najveći falsifikator koji je ikada živeo!
Počela je konklava. Kardinali iz čitavog sveta tako će izabrati novog papu, a tu vest prvo će sa svetom podeliti putem belog dima koji će se, kroz dimljak Sikstinske kapele, uzdići iznad Vatikana. Kakva je njegova simbolika?
Nacistički logor Aušvic bio je mesto ogromnog stradanja i patnje za milione ljudi u kome su svakoga dana život gubile hiljade nevinih žrtava Hitlerovog režima. Ipak, lični pakao koji je proživljavao Salamo Arouč bio je naročito jeziv.
Iako ih često doživljavaju kao nezainteresovane, neupućene i inertne, studenti su predvodili neke od najvećih protesta u istoriji.
Ima jezika u kome su rođački odnosi laki. Na primer, na engleskom postoje “aunt”, “uncle”, “cousin”… i to je otprilike to. Kod nas je situacija daleko komplikovanija!
U životu, papa Franja je u mnogo čemu odstupao od konzervativnih stavova i ponašanja svojih prethodnika. U smrti, biće isti takav…
Od svih sedam čuda Starog sveta samo je Velika piramida iz Gize preživela zub vremena. Poznata i kao Piramida Kufu ili Keopsova piramida, u drevnom svetu bila je najstarija od svih sedam čuda. Ipak, nekada je izgledala potpuno drugačije...
Dugi niz godina vodi se debata o tome gde je Isus Hrist razapet i sahranjen. Mnogim vernici, ali i deo naučne zajednice veruju da se to mesto nalazi na teritoriji Crkve Svetog groba u Jerusalimu. Novi arheološki nalazi mogli bi da to i definitivno dokažu!
Skoro da i nema osobe rođene na našim prostorima, a da makar jednom nije gledala film “Ko to tamo peva”. Popularnost pesme iz filma “Sviće zora” ili “Za Beograd” možda je i veća. Priča o tome kako je ova numera završila u kultnom domaćem ostvarenju manje je poznata…
Međunarodni dan žena ili, poznatije, Osmi mart, praznik je posvećen ženama. Nastao je kao dan sećanja na borbu za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Legendarna kuća u kojoj su snimani “Srećni ljudi” već godinama ne postoji! Ipak, sećanja su ostala…
Ne možete da živite na ovim prostorima, a da ne znate za porodicu Golubović. Oni su "Srećni ljudi" i od 1993. što u premijernom izdanju, što u mnogobrojnim reprizama, zasmejavali su milione gledalaca kraj malih ekrana. Ipak, njihov dom više ne postoji!
U nekom drugom životu Jovan Bulj je možda mogao biti baletan. Ovako, bio je i ostao najpoznatiji saobraćajac koji je ikada radio na ulicama Beograda, a njegova slava stigla je čak i do dalekog Londona… i to sve zahvaljujući ljubavi, kulturi i pristojnosti koja mnogima danas deluje neverovatno i skoro - nadrealno.
Vest da se u Bezistanu, prolazu u samom centru Beograda koji spaja Trg Nikole Pašića i Terazije, obrušio deo tavanice, samo je poslednja u nizu balade o propadanju nekadašnjeg bisera moderne arhitekture prestonice koji već godinama unazad liči na zapušten haustor.
Božić je odvajkada u Srbiji bio najradosniji praznik. Tokom perioda monarhije naročito pažnje bilo je poklanjano tome kako se on slavio na dvoru. A o tome saznajemo iz starih novina…
Tošin bunar jedna je od najdužih ulica u Zemunu. Svima je dobro poznata, ali njeno ime prilična je misterija. Jer, iako se čini da taj naziv nosi “odvajkada” malo ko zna da objasni - ako je već Tošin bunar, gde je bunar, a i - ko je bio taj Toša?!
Prošlo je skoro 30 godina, a ove reči i dalje su aktuelne… danas možda i više nego ikada!
Kakva je bila Đija? Prvi pravi američki top model, prelepa, buntovna, slavna, do srži drugačija, beskrajno talentovana, ali nadasve usamljena i nesrećna, jer mada je imala sve što je oduvek želela, ljubav i sreća stalno su joj izmicali iz ruku.
Sve se odigralo baš kao u stihovima… “Sreća je lepa samo dok se čeka, kad od sebe samo nagoveštaj da…” Na svoju prvu i najveću ljubav Desanka Maksimović čekala je dugo i strpljivo. A onda je ona konačno stigla i to u liku lepog ruskog emigranta Sergeja Slastikova.
Osim kao pevač “Bitlsa” Džon Lenon bio je poznat i kao politički aktivista i borac za mir u svetu. Upravo ovaj drugi aspekt njegovog života doveo ga je u vezu sa predsednikom Jugoslavije Josipom Brozom Titom.
Kada danas kažete “sijamski blizanci” mislite na retku medicinsku pojavu blizanaca spojenih nekim delom tela ili, ako pričate metaforično, govorite o ljudima koji su toliko bliski da se može reći da su nerazdvojni. I jedan i drugi slučaj ime duguju stvarnim osobama - Čangu i Engu Bunkeru, “prvim” sijamskim blizancima u istoriji.
Alkibijad Nuša je u svemu bio poseban… pa i u načinu dočekivanja nove godine ;)
Sezona odmora je u punom jeku. I, dok neki pakuju kofere, a drugi se već uveliko brčkaju na moru, ima i onih koji vole da se prisećaju „dobrih, starih vremena“ i toga kako su leta izgledala u „Jugi“. Krenimo zajedno ulicom tih uspomena…