Istorija pamti mnoge ratove, ali ovaj je bio ubedljivo NAJBIZARNIJI! Još luđe – vodila ga je CRNA GORA!

Rusko Japanski rat

Poznato je da je Srbija zemlja rusofila i da su Srbi tradicionalno naklonjeni jednoj od najvećih sila na svetu - Rusiji. Vekovima se neguje uverenje da “velika pravoslavna sestra” podjednako uzvraća svojoj srpskoj braći. Ipak, početkom XX veka, čini se da to nije bilo baš tako i da Srbija nije bila "najomiljenija zemlja" na Balkanu tadašnjoj Rusiji.

Ruski car Aleksandar Aleksandrovič III Romanov, svojevremeno je crnogorskog knjaza Nikolu I Petrovića Njegoša proglasio za “jedinog iskrenog prijatelja”, a osim te prestižne titule, postavio ga je i za počasnog pukovnika jednog voda koji je bio stacioniran u Odesi.

Zato i ne čudo da je, kada je 10. februara 1905. Rusija stupila u rat sa Japanom koji se vodio zbog prevlasti nad Mandžurijom i Korejom, iako to i nisu bili baš gorući interesi jedne balkanske zemlje, Cetinje “bacilo rukavicu” Tokiju u lice i objavilo rat Japanu.

Kako svako daje koliko može, poslat je jedan odred vojske koji je predvodio Jovan Popović Lipovac, a crnogorsko učešće u ratu svelo se na simboličko i moralno. Treba napomenuti da se i jedan vod srpske vojske pod komandom Arsenija Karađorđevića, pridružio bici za Mandžuriju.

U prvim mesecima rata, Rusija je ostvarila nekoliko pobeda ali ubrzo je situacija preokrenuta u pomorskim bitkama u korist Japana. Konačni poraz Rusije je uslovio ogromne nerede i proteste u Moskvi 1905. godine, čime je ujedno i posejano seme za Oktobarsku Revoluciju.

Rat je okončan godinu i po dana kasnije, posredstvom američkog predsednika Teodora Ruzvelta. Mirovni sporazum je potpisan u Portsmutu 5. septembra 1905. sa Japanom kao pobenikom.

Ali ne i za Crnu Goru! Mirovni sporazum sa Crnom Gorom, postignut je čitav vek kasnije!

U obzir treba uzeti da je ovo učešće Crne Gore u rusko-japanskom ratu pre svega vođeno na jednom simboličnom nivou. Tako je i trajanje ovog tako reći “moralnog sukoba” određeno time da se ni jedna ni druga država 101 godinu, 4 meseca i 9 dana nisu setile da ga okončaju.

Naime, tek 21. juna 2006. po proglašenju samostalnosti Crne Gore i otcepljenju od zajednice sa Srbijom, sklopljen je mir između male balkanske zemlje i moćne ostrvske carevine Dalekog istoka, a rat je ušao u istoriju kao jedan od najdužih, a svakako najbizarnijih sukoba u modernoj istoriji sveta.