Predao se Džeronimo, vođa poslednje velike pobune Indijanaca - 4. septembar 1886. godine

Na današnji dan 1886. godine poglavica Apača Džeronimo, vođa poslednje velike pobune Indijanaca protiv belih porobljivača, predao se u Skeleton kanjonu u Arizoni generalu Nelsonu Majlsu.

Od 1858. do 1886. borio se i bežao pred Meksikancima, kasnije Amerikancima. Po njegovim rečima, nikad nije bio poglavica, već vojni vođa.

Poslednji je poglavica Indijanaca, koji se predao vojsci SAD. To se dogodilo 4. septembra 1886. godine u Kanjonu kostura, kad se Džeronimo, sa 38 ljudi strmoglavio u kanjon i predao američkom generalu Nelson Eplton Majlsu. Rodnu Arizonu nikad više nije video.

Prešao je u hrišćanstvo, ali su ga zbog kockanja izbacili iz Crkve. Jahao je na paradi kada je ustoličen Teodor Ruzvelt. Preživljavao je prodajući razglednice i slične stvari. Umro je u Fort Silu sa 80 godina od upale pluća.

Ostali događaji na današnji dan:

476 — Odoakar je srušio Zapadno rimsko carstvo i postao prvi varvarski kralj Italije svrgavanjem cara Romula Augustula.

929 — Saksonska vojska je posle bitke kod Lencena ubila ili zarobila sve Slovene koji su branili tvrđavu Lencen.

1479 — Katolički kraljevi Kastilje i Aragona su potpisali sporazum iz Alkasove sa portugalskim kraljem Alfonsom V i njegovim sinom, princom Žoaom čime je okončan Rat za kastiljansko nasleđe.

1669 — Mletačka republika je predala Turcima grčko ostrvo Krit, ne uspevši da odbrani grad Iraklion, koji je bio pod turskom opsadom od 1648.

1843 — Tereza Kristina od Obeju Sicilija se udarala za Pedra II od Brazila na državnoj ceremoniji.

1870 — Francuska je postala republika, čime je okončano Drugo francusko carstvo Napoleona III. Car je svrgnut sa vlasti nakon teškog poraza u bici kod Sedana 2. septembra u francusko-pruskom ratu.

1886 — Poglavica Apača Džeronimo, vođa poslednje velike pobune američkih Indijanaca protiv belih porobljivača, predao se u Skeleton kanjonu u Arizoni američkom generalu Nelsonu Majlsu.

1912 — Završen je Albanski ustanak iz 1912. kada se turska vlada složila da ispuni zahteve ustanika.

1929 — Nemački dirižabl „Grof Cepelin“ je okončao putovanje oko sveta. Let je trajao devet dana 20 sati i 23 minuta, a na vazdušnom brodu je bilo 40 članova posade i 14 putnika.

1944 — Britanske i kanadske trupe oslobodile su u Drugom svetskom ratu belgijske gradove Brisel i Antverpen.

1970 — U Čileu je Salvador Aljende kao prvi marksista u zapadnoj hemisferi izabran za predsednika države. Ubijen je u septembru 1973. u puču čileanske armije.

1972 — Na Olimpijskim igrama u Minhenu američki plivač Mark Spic osvojio je sedmu medalju i time postavio rekord u osvojenim medaljama na jednoj Olimpijadi.

1974 — SAD su kao poslednja zapadna zemlja uspostavile diplomatske odnose sa Nemačkom Demokratskom Republikom.

1975 — Izrael i Egipat su u Ženevi potpisali sporazum o povlačenju izraelskih trupa sa Sinaja i uspostavljanju tampon zone UN na poluostrvu.

1992 — Bivši predsednik Bugarske Todor Živkov, koji je smenjen 1989, osuđen je na sedam godina zatvora pod optužbom za proneveru državnih fondova.

1995 — Pod geslom „Ujedinjeni Jerusalim je naš“, Izrael je započeo 15-mesečnu proslavu 3000. godišnjice proglasa kralja Davida o tom gradu kao prestonici jevrejskog naroda.

1997 — U eksploziji tri bombe u Jerusalimu poginulo je sedam i ranjeno oko 200 ljudi.

1998 — Tribunal UN za ratne zločine u Ruandi osudio je bivšeg premijera Žana Kambandu na doživotni zatvor zbog njegove uloge u genocidu tokom rata 1994.

1998 — Lari Pejdž i Sergej Brin su u Menlo Parku osnovali Gugl da promovišu svoj agloritam za pretragu interneta koji su razvili kao studenti na Stenfordu.

1999 — Na referendumu o budućem statusu Istočnog Timora 78,5 % stanovništva glasalo je za nezavisnost od Džakarte, dok je svega 21 % podržalo autonomiju pod indonežanskom upravom. Proindonežanske snage su potom izazvale sukobe u kojima je stradalo nekoliko stotina ljudi, a desetine hiljada napustile su glavni grad Dili.

2001 — Mahendra Čadri, prvi etnički Indijac koji je bio premijer Fidžija, izabran je za poslanika parlamenta, zajedno sa Džordžom Spejtom, koji je 16 meseci ranije oborio Čadrijevu vladu.